Skip to content ↓

Governing Body

Governors

Mr Paul Nicholson - Chair of Governors

Appointed: 7/12/2004 

Term of Office End Date: 6/12/2020

Register of Business Interests (PDF)

Mrs Julia Taylor - Headteacher

Appointed: 5/2/2018

Register of Business Interests (PDF)

Miss Holly Wainwright - Staff Governor

Appointed: 25/5/2019

Term of Office End Date: 25/05/2023

Register of Business Interests (PDF)

Mr Edwin Thorpe - Local Authority

Appointed: 29/09/2000

Term of Office End Date: 28/09/2020

Register of Business Interests (PDF)

Ms Lucy Heath - Local Authority

Appointed: 19/11/2018

Term of Office End Date: 18/11/2022

Register of Business Interests (PDF)

Mr Ashley Silverstone - Co-Opted

Appointed: 22/05/2018

Term of Office End Date: 21/05/2022

Register of Business Interests (PDF)

Mr Stuart Evans - Co-Opted

Appointed: 02/04/2019

Term of Office End Date: 01/04/2023

Register of Business Interests (PDF)

Miss Rosa Smith

Appointed: 14/05/2019

Term of Office End Date: 14/05/2023

Register of Business Interests (PDF)

   

Committees

Finance  Committee:

  • Paul Nicholson (Chair)
  • Lucy Heath

Standards Committee: 

  • Stuart Evans
  • Rosa Smith

Safeguarding and Health & Safety Committee:

  • Edwin Thorpe
  • Ashley Silverstone 

 

Meeting Attendance

2017-18 (PDF)

2018-19 (PDF)

2019-20 (PDF)

2020-21 (PDF)

Previous Governors

Louise Blackburn – Stepped down 16/7/18
Bernard Wills – Stepped down 23/6/18

Contact

If you need to contact the Governing body, Please write to:

Mr P Nicholson,
c/o Woodlands School,
Tilley Green, Wem
SY4 5PJ